Program

Četvrtak, 5. 10.2017. u 18:00, sala Udruženja kompozitora Srbije

Tribina u Tribini Pomeranje formalnih i strukturalnih granica O delima Patersona, Vasksa, Sariaho, Berija i Rževskog govore dr Biljana Leković, muzikolog i Milan Milojković, muzikolog

Četvrtak, 5. 10.2017. u 20:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Svečano otvaranje festivala Dodela Nagrade Mokranjac Akademski hor Collegium Musicum Dragana Jovanović, dirigent Saša Mirković, viola Srđan Sretenović, violončelo
  • Nataša Bogojević (Srbija/SAD) - Oče premudri, Svetitelju Savo za hor i violončelo
  • Dragana S. Jovanović (Srbija) - Svita in De za violu
  • Aleksandra Vrebalov (Srbija/SAD)  - Spell No. 7 za violu
  • Milana Stojadinović Milić (Srbija) - Molitva za ženski hor
  • Katharina Roth (Nemačka)  - caché za ženski hor
  • Zoran Erić (Srbija) - Spisak br. 1
  • Draško Adžić (Srbija) - Study No. 4 za violu
  • Ivan Brkljačić (Srbija) - Sun King za ženski hor

Petak 6. 10.2017. u 18:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Provokativnost novih izražajnih sredstava Nataša Penezić, klavir
  • Pjer Bulez (Francuska) - Dvanaest notacija (1945)
  • Lučano Berio (Italija) - Sonata za klavir solo (2001)
  • Frederik Rževski  (SAD) - Brak, iz ciklusa Put  roman za klavir (1995-2003)
(doktorski umetnički projekat)

Petak 6. 10.2017. u 20:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Hor Radio-televizije Srbije za Tribinu kompozitora Dirigenti: Olga Milićević i Bojan Suđić Solisti: Radmila Vladetić Ivanišević, sopran i Vanja Biserčić, tenor
  • Damjan Jovičin - Slovo ljubve
  • Draško AdžićGlas Gospodenj
  • Ivana Stefanović - Ako neće Gospod
  • Minta Aleksinački - Psalam 139
  • Svetislav Božić - Četa Patrijarha Pavla
  • Rajko Maksimović - Hamlet
  • Srđan Hofman - Šta sam to rekao
  • Mirjana Živković - Kap u moru
  • Milan Mihajlović - More
  • Aleksandar S. Vujić - Zareko se, poreko se

Subota 7. 10.2017. u 18:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Fragmentacije Muzika za harfu i elektroniku Milana Zarić, akustična i električna harfa Richard Barrett, elektronika, k.g.
  • Kaija Saariaho (Finska) - Fall, za harfu i reverb
  • Takayuki Rai (Japan) - Transparency, za harfu i traku
  • Richard Barrett (Velika Britanija) - šuma, duet za harfu i elektroniku
  • Sylvano Bussotti (Italija) - Fragmentations za akustičnu i električnu harfu

Subota 7. 10. 2017. u 20:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Strukture, boje, atmosfere Ansambl za novu muziku Gradilište Ivan Marković, dirigent
  • Mihaela Vosganian (Rumunija) - Symmetries III za obou, klarinet, fagot, udaraljke, klavir, violinu, violončelo i procesor zvuka
  • Anton Svetlichny (Rusija) - Looney tunes season I za flautu, violinu i klavir
  • Srđan Hofman (Srbija) - Bez jave – u potrazi za Pjeroom Arnolda Šenberga  za flautu, klarinet, violinu, violončelo, mecosopran, klavir i elektroniku
  • Nemanja Radivojević (Srbija / Švajcarska) - And the Angel Saw the Black Swan za flautu, obou, bas klarinet, hornu, udaraljke, gudački kvartet
  • Elmir Nizamov (Rusija) - Sun Moon True za obou, violinu, violu i klavir
  • Zesses Seglias (Grčka) - sonnet98_frgaments za sopran, bas klarinet i udaraljke
  • Vladan Radovanović (Srbija) - Instella za flautu, klarinet, trombon, udaraljke, klavir, violu, violončelo i elektroniku

Nedelja 8. 10.2017. u 18:00 , Studentski kulturni centar, velika sala

Iluminacije Festivalski ansambli - Ansambl Metamorfozis Ivan Marković, dirigent
  • Jasna Veljanović (Srbija) - Threnody za violu i harmoniku
  • Sonja Mutić (Srbija) - Weiss za violinu, violončelo, harmoniku i klavir
  • Dalibor Đukić (Republika Srpska) - Prvi duvački kvintet
  • Ivan Jevtić (Srbija/Francuska) - Atmosphères za klavir
  • Petra Strahovnik (Slovenija) - Attraction za flautu, klarinet, trombon, violu, violončelo, klavir i udaraljke
  • Darija Andovska (Makedonija) – Illuminations za gudački kvartet, I stav
  • Mirjana Živković (Srbija) - Balada o Dositeju za bariton i klavir
  • Lazar Đorđević (Srbija) - Jednom sam negde čuo... za klarinet, harmoniku i gudački kvartet

Nedelja 8. 10.2017. u 20:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Strukture i atmosfere Ansambl za novu muziku Gradilište Ljiljana Nestorovska, Milena Stanišić - harfe Slobodan Gerić, kontrabas Katarina Jovanović, sopran Milica Ilić, klavir Mirjana Nešković, violina
  • Aleksandar Perunović (Crna Gora)- Mozart schtirbt za violinu, violončelo i klavir
  • Ljubomir Nikolić (Srbija) - Arche I i III za flautu
  • Tatjana Milošević (Srbija) - Adonis i Galateja mini-opera za mecosopran, bariton, violončelo i klavir
  • Paul Patterson (Velika Britanija) - Scorpions za dve harfe
  • Ivana Stefanović (Srbija) - Tišina za violinu, glas i klavir
  • Peteris Vasks (Letonija) - Bass trip za kontrabas
  • Svetlana Savić (Srbija)- O vukovima i vozovima za mecosopran, električno violončelo i živu elektroniku

Ponedeljak 9. 10. 2017. u 18:00, Centar lepih umetnosti Gvarnerijus

Dodela Nagrade Pavle Stefanović za muzičku kritiku i esejistiku Refleksije Ansambl za novu muziku Gradilište Ivan Vukosavljević, električna gitara Rade Pejčić, dirigent
  • Justina Repeckaite (Litvanija) Tapisserie za ansambl (flauta, klarinet, violina, violončelo i klavir)
  • Ada Gentile (Italija) - Un Suono Lontano za flautu, violinu, violončelo i klavir
  • Ivan Vukosavljević (Srbija/Holandija) - Trills, spills & bellyaches za električnu gitaru
  • Branka Popović(Srbija)-Four Darks in Red - impressions of Rothko za klarinet, violinu i klavir
  • Stanislava Gajić (Srbija)- Pokajnička za glas, falutu i gudački kvintet
  • Dragan Latinčić  (Srbija)- Fragmenti plavog za flautu, violinu, violončelo i klavir
  • Vladimir Korać (Srbija) - Reflections za flautu, klarinet, tenor saksofon, violinu, violončelo, kontrabas i klavir – premijerno izvođenje

Ponedeljak 9. 10. 2017. u 20:00, Centar lepih umetnosti Gvarnerijus

Udah - Izdah Nada Kolundžija - Mala antologija muzike za klavir (1914-2014) O izdanju koje sadrži 3CD-a i knjigu govore Zorica Premate, Ana Kotevska, Ivana Miladinović Prica i Zorica Kojić Koncertni deo izvodi Nada Kolundžija

Utorak 10. 10. 2017.u 18:00, Studentski kulturni centar, velika sala

Kamerni orkestar Concertante Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu Milena Injac, dirigent Anđela Bratić, flauta Jovanka Kerković Aranđelović, klavir
  • Božo Banović (Srbija) - Preludijum za gudače
  • Nikos Harizanos (Grčka) - Night without moonlight za solo flautu, gudače i glokenšpil
  • Dragan Tomić (Srbija) - Konstantinova fuga za gudače
  • Vuk Kulenović (Srbija/SAD) - Mehanički Orfej za gudače
  • Claudia Montero (Argentina) - Concerto en blanco y negro, koncert za klavir i gudače

Utorak 10. 10. 2017. u 20:00, Kolarčeva zadužbina

Dodela Nagrade Aleksandar Pavlović za promotere srpske muzike Simfonijski orkestar Radio-televizije Srbije Bojan Suđić, dirigent Vladimir Cvijić, klavir
  • Jug Marković (Srbija) - Vokativ za orkestar
  • Isidora Žebeljan (Srbija)- Zujte strune... metamorfoza na teme iz Mocartove Čarobne frule za orkestar
  • Stanko Simić (Srbija) - Viewing the Skies za orkestar
  • Vladimir Tošić (Srbija) - MOTUS, koncert za klavir i orkestar, treći stav
  • Wenhui Xie (Kina) - When the Sun-rays Come za orkestar
  • Jugoslav Bošnjak (Srbija) - Veliki prasak za orkestar