Lazar Đorđević

Dr um. Lazar Đorđević završio je osnovne, master i doktorske studije na Fakultetu muzičke umetnosti u klasi Zorana Erića. Usavršavao se u inostranstvu pohađajući kompozitorske radionice koje su vodili: Piter Ablinger (Austrija), Vinko Globokar (Francuska/Slovenija), Stiven Meknef (Velika Britanija), Sidni Korbet (SAD/Nemačka), Johanes Krec (Austrija), Jan Robin (Francuska), Anelis van Paris (Belgija) i drugi.

Đorđevićeve kompozicije premijerno su izvodili istaknuti solisti i značajni ansambli kao što su: Simfonijski orkestar RTS, Ansambl za novu muziku Gradilište, Camerata Academica, Ansambl Metamorfozis, Beogradski trio, Tajj gudački kvartet i drugi. Kompozicije Lazara Đorđevića izvođene su u zemlji i inostranstvu (Austrija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Estonija, Litvanija, Kanada, Nemačka, Severna Makedonija i dr.) na festivalima i manifestacijama kao što su: isaFestival, International Rostrum of composers, Balkan Youth Academy, Sarajevo Sonic Studio, Međunarodna tribina kompozitora, Rossifest, Oktoh, Eufonija, KoMA, Festum, Dani Vojina Komadine, U čast Predraga Miloševića i drugim. Đorđević je dobitnik brojnih priznanja, kao što je prva nagrada na konkursu „Nova srpska muzika za harmoniku” (2016) u okviru internacionalnog festivala harmonike „Eufonija”, nagrada na konkursu za kompozitore „Portreti i sećanja” (2019) u okviru Rosifesta, specijalna nagrada za najbolje delo srpskog autora na konkursu „Portreti i sećanja” (2021) i „Đurđevdanska nagrada” grada Kragujevca (2021). Đorđevićeva kompozicija za simfonijski orkestar Sounds of the Balkans (2023) nagrađena je u okviru Konkursa za kompozitore Orkestra mladih zapadnog balkana (WBYO) i premijerno izvedena u okviru inostrane turneje orkestra. Njegova kompozicija D-Madness (2019), za violu i petnaest gudača, predstavljala je Srbiju na 67. međunarodnom Rostrumu kompozitora (International Rostrum of Composers (IRC), 2021). Član je Udruženja kompozitora Srbije (2015) i SOKOJ-a (2017).

Lazar Đorđević zaposlen je u zvanju docenta na Katedri za kompoziciju, oblast kompoziciono-tehničke discipline na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.

O delu

Impulse – Skice za kompoziciju nastale su 2020. godine, originalno za harmoniku i dva saksofona. Na inicijativu akordeoniste Branka Džinovića delo je napisano za klavirnu harmoniku, saksofon i trubu kao porudžbina u okviru projekta „Nova srpska muzika za saksofon i harmoniku“. Osnovna ideja kompozicije je momentum (impuls) koji se u klasičnoj mehanici može shvatiti kao nastojanje nekog tela da nastavi kretanje u istom pravcu i smeru ukoliko na njega ne deluje neka spoljašnja sila. U muzičkom smislu delo je zasnovano na različitim energičnim motivima iz kojih se dalje razvija muzički sadržaj.