Program
Utorak 3. 10. 2023. godine u 20:00 časova, Studentski kulturni centar, Velika sala
Svečano otvaranje FestivalaDodela nagrade „Stevan Mokranjac“
Ansambl za novu muziku Gradilište
Milena Damnjanović, sopran
Marko Sretenović, flauta
Veljko Klenkovski, klarinet
Ilona Janovič, bas-klarinet
Mirjana Nešković, Anja Ovaskainen, Dušan Panajotović, violine
Veselin Jovanović, viola
Vuk Ovaskainen, violončelo
Filip Savić, kontrabas
Ivan Marjanović, udaraljke
Neda Hofman-Sretenović, klavir
Srđan Sretenović, violončelo, dirigent
Predrag Radisavljević, elektronika
- Jana Andreevska (Severna Makedonija) - Ako umram... za sopran, alt flautu, klarinet, violu i violončelo
- Svetlana Savić (Srbija) - Tužbalice za violinu, violončelo, klavir i elektroniku
- Ana Gnjatović (Srbija) - Forest Migrations za flautu, bas klarinet, klavir, violinu i violončelo
- Nataša Bogojević (Srbija/SAD) - Efemerno Sirotište za flautu, klarinet, klavir, violinu, violončelo i udaraljke uz film Lise Barsi
- Dimitri Papageorgiou (Grčka) - au moins ... za flautu, bas klarinet, violinu i klavir
- Christina Athinodorou (Kipar) - EROT[ONDE]AS za flautu, klarinet, klavir i gudački kvintet
Sreda, 4.10.2023. u 18:00 časova, Studentski kulturni centar, Velika sala
Branko Džinović, harmonikaAleksandar Latković, violončelo
Aleksandra Vrebalov, narator
- Teodora Stepančić (Srbija/SAD) - places, keyboards: accordion za harmoniku i elektroniku
- Svetlana Maraš (Srbija) - Kamerna muzika za violončelo, harmoniku i elektroniku
- Aleksandra Vrebalov (Srbija) - The Tigris Verses za naratora, violončelo i harmoniku
- Đorđe Marković (Srbija) - pneuma za harmoniku i traku
- Snežana Nešić (Nemačka) - Danse Mystique za violončelo i harmoniku
- Maja Bosnić (Srbija) - Unity.projections [001=>2] za harmoniku i violončelo
Sreda, 4.10.2023. u 20:00, Studentski kulturni centar, Velika sala
Bojana Dimković, klavirIvan Marjanović, udaraljke
Paul Pankert, elektronika
Gudački trio Aperto
Vladimir Vasiljević, violina
Ivana Erčić Gladović, viola
Dušan Stojanović, violončelo
Novosadski duvački kvintet
Ksenija Mijatović Korom, flauta
Veronika Antunović Marić, oboa
Kristijan Boroš, klarinet
Goran Marinković, fagot
Mirko Marić, horna
Predrag Radisavljević, elektronika
- Ihar Komar (Belorusija) - Lavender field after a thunderstorm… za klavir i udaraljke
- Paul Pankert (Belgija) - Partita Ritardata za klavir i elektroniku
- Sonja Mutić (Srbija) - brightness za ozvučeni gudački trio i elektroniku
- Mirjana Veljković (Srbija) - Vavel (smutnja) za duvački kvintet
- Miloš Zatkalik (Srbija) – Naknadna razmišljanja za duvački kvintet
- Berislav Popović (Srbija) – Igra senke za duvački kvintet
Četvrtak, 5.10.2023. u 18:00, Studentski kulturni centar, Velika sala
Ansambl za novu muziku GradilišteSanja Romić, oboa
Marko Sretenović, flauta
Mirjana Nešković, violina
Milena Stanišić, harfa
Ivan Marjanović, udaraljke
Neda Hofman - Sretenović klavir
Dirigent: Srđan Sretenović
Vladimir Korać, elektronika
Gudački kvartet 4 gudača
Dušan Panajotović, violina
Kata Stojanović, violina
Marina Popović, viola
Vuk Ovaskainen, violončelo
Srđan Sretenović, violončelo, dirigent
- Vladimir Korać (Srbija) - Pleiades za klavir i elektroniku
- Svetlana Maksimović (Srbija) - Iz međulužja (predeli i atmosfere iz poezije Momčila Nastasijevića) za flautu, obou, violinu, harfu i temple block
- Damjan Jovičin (Srbija) - Quinθ za gudački kvartet i udaraljke
- Ana Kazimić (Srbija) - Gudački kvartet br. 1
- Igor Andrić (Srbija) – Mozaik, dva komada za gudački kvartet
- Hed Bahack (Nemačka) - Gravitating in Space za gudački kvartet i klavir
Četvrtak, 5.10.2023. u 20:00, Studentski kulturni centar, Velika sala
Svečana dodela nagrada „Pavle Stefanović“ i „Aleksandar Pavlović“Stana Krstajić i Jelena Šarenac Španović, flaute
Bojana Dimković, klavir
Đorđe Milošević, violončelo
Nataša Mitrović, klavir
Nikola Peković, harmonika
Predrag Radisavljević, elektronika
- George Christofi (Kipar) - poème I za dve flaute
- Milana Stojadinović Milić (Srbija) - Sonatica in N za klavir
- Catalin Cretu (Rumunija) - RESTBLICK za bajan (harmoniku) i elektroniku
- Branka Popović (Srbija) - U_turn… za violončelo i klavir
- Pak Hei (Alvin) Leung ( Hong Kong, Kina) - Awakening, or Dreaming, as Chuang Tzu, or a Butterfly za klavir
- Dragana Jovanović (Srbija) - Sad Choleric za violončelo i klavir
Petak, 6. oktobar 2023. u 18 časova, Dvorana AKUD Lola (Resavska 11)
Vokalni ansambl OktaeterisMilica Lalošević, Jovana Čurović, Milena Damnjanović, Jana Cvetković, Dušan Svilar, Ermin Ašćerić, Milan Obradović, Strahinja Đokić
Dragana V. Jovanović, dirigent
Milena Damnjanović, sopran
Dušan Panajotović, violina
Ivan Jarić, violončelo
Gorana Ćurgus, harfa
Jelena Šarenac Španović, flata
Petar Stevanović, truba
Barry Wan, elektronika
Predrag Radisavljević, elektronika
- Dragan Tomić (Srbija) - Kyrie eleison za mešoviti vokalni oktet
- Robin Haigh (Velika Britanija) - No One za harfu
- Timothy Roy (SAD) - dans les dents de la guivre za harfu i elektroniku
- Tomislav Oliver (Hrvatska) - Mixórdia IV "transmitting" za flautu
- David Mastikosa (Bosna i Hercegovina) - Poslovice za sopran, violinu i violončelo
- Barry Wan (Hong Kong) - Avici Naraka za trubu i elektroniku
Petak, 6. oktobar 2023. u 20 časova, Dvorana AKUD Lola (Resavska 11)
Zöllner-Roche Duo (Velika Britanija/Nemačka)Eva Zöllner, harmonika
Heather Roche, klarinet
- Julie Zhu (SAD) - Nadir aux Pommes za klarinet, harmoniku, traku i video
- Miharu Ogura (Japan) - Zerfliessen za klarinet i harmoniku
- Annika Socolofsy (SAD) - Silience za klarinet i harmoniku
- Sina Fani Sani (Iran) - A Strange Loop II: Drink Your Tea, the Kids are Dead za klarinet i harmoniku
- Joe Snape (Velika Britanija) - Signs of Life za klarinet, harmoniku, traku i video
Subota, 7. oktobar 2023. u 19:00 časova, Kolarčeva zadužbina, Mala sala
Tribina u Tribini - Nagrada “Stevan Mokranjac” za 2022.Ivana Miladinović Prica, muzikološkinja
Subota, 7. oktobar 2023. u 20:00 časova, Kolarčeva zadužbina, Velika dvorana
Simfonijski orkestar RTSAleksandar Kojić, dirigent
Ivana Dakić, engleski rog
- Miloš Raičković (Srbija/SAD) - Kolo Vidovdansko za simfonijski orketstar
- Lazar Đorđević (Srbija) - Reminiscence za simfonijski orkestar
- Milan Mihajlović (Srbija) - In Praise of Solitude / Pohvala samoći (melancholic variations) za engleski rog i orkestar
- Draško Adžić (Srbija) - Mistake These Walls For Skin, solilokvijum za simfonijski orkestar nakon čitanja Oušena Vuonga
- Adeliia Faizullina (Uzbekistan) - BOLGHAR za orkestar
- Tatjana Milošević Mijanović (Srbija) - Intermissions za simfonijski orkestar
Reč selektora
Dobrodošli na 32. međunarodnu tribinu kompozitora!
Na konkurs za ovogodišnju Tribinu pristiglo je četiristo dvadeset sedam kompozicija za najrazličitije vrste ansambala autora iz gotovo celog sveta. U okviru osam koncerata biće predstavljeno četrdeset sedam kompozicija sa pregledom najnovijih ostvarenja domaćih stvaralaca i uz izbor reprezentativnih primera različitih aktuelnih pravaca savremene muzike u svetu. Ove godine u fokusu su kompozicije za simfonijski i kamerni orkestar, ali značajan deo programa zauzimaju i kompozicije za solo instrumente i za manje kamerne sastave, sa ili bez elektronike, kao i one za duvački kvintet i vokalni oktet.
Nastupiće Simfonijski orkestar RTS-a pod upravom dirigenta Aleksandra Kojića, a kao i svake godine i najistaknutiji domaći ansambli i solisti posvećeni interpretaciji savremene muzike. Predstaviće se i duo Celner-Roš (Nemačka/Velika Britanija) selekcijom kompozicija za klarinet i harmoniku uz kombinaciju sa elektronskim medijem.
U okviru Tribine u tribini muzikološkinja Ivana Miladinović Prica vodiće predstavljanje dela koje je dobitinik Mokranjčeve nagrade za 2022. godinu.
Branka Popović, selektor